A román vacariu: marhakereskedő, tehenész (a ki teheneket tart a végett, hogy azok tejének és ebből készített vajnak, túrónak, sajtnak eladásából hasznot, nyereséget húzzon). Armentarius, örményül ánteort. Ágopsáh Vákár. Szamosújvári halottak könyve II. köt. 159 l. 127 t.
Forrás: Szongott Kristóf – A magyarhoni örmény családok genealogiája, tekintettel ezeknek egymás között levő rokonságára, s a vezeték- és keresztnevek etymologiai értelmére.
VÁKÁR CSALÁD
A család Moldvából telepedett Gyergyóba a nagy betelepedés idején. A családnév román „vacariu”-ból ered, amely marhakereskedőt, tehenészt jelent. Vagyis olv embert, aki foglalkozásilag teheneket tartott azért, hogy azok tejéből vajat, túrót, sajtot készíthessen és ennek árusításából biztosítsa a megélhetését. A felmenő ős Vákár Ágopsáh /1664-1727/ (aki még Moldvában született) és neje N. Mária /1675-1731/ voltak. Tehát ő a szüleivel telepedett Gyergyóba és itt is nőtt fel. Ágopsáh Gyergyóban nősült meg 1695-ben és az itt születtek: Vákár János /1696-1769/ nevű fia, aki 1727-ben nősült és Vákár Bogdán /1700-?/. Utódaikból került ki a népes Vákár család.
Forrás: Dr. Száva Tibor Sándor: Székelyföldi örmény eredetű családnevek metamorfózisa
Ismert személyek ezzel a családnévvel:
Vákár István
Erdélyi magyar politikus. A Kolozs Megyei Tanács alelnöke
https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1k%C3%A1r_Istv%C3%A1n
Vákár Lajos
Erdélyi magyar jégkorongozó, edző
https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1k%C3%A1r_Lajos
Vákár Péter Arthúr
Diplomata, lapkiadó, közíró, magyar királyi kormánytanácsos
https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1k%C3%A1r_P%C3%A9ter_Arthur
Vákár Tibor
Ybl-díjas építészmérnök és festőművész
https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1k%C3%A1r_Tibor
Vákár Vilmos
Színész, színházi titkár
https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1k%C3%A1r_Vilmos
Forrás: Wikipédia